Place |
TmPl |
Name |
Grade |
Team |
Time |
Pace |
1 |
1 |
Nick Danyluk |
8 |
Lake City |
12:03.3 |
6:04 |
2 |
|
Jackson Struck |
8 |
Hayfield |
12:09.9 |
6:08 |
3 |
2 |
Preston Munson |
8 |
Plainview-Elgin Millville |
12:22.9 |
6:14 |
4 |
3 |
Brody Lamb |
7 |
Byron |
12:24.3 |
6:15 |
5 |
4 |
Baylor Hagen |
7 |
Plainview-Elgin Millville |
12:29.7 |
6:17 |
6 |
5 |
Braydon Entgelmeier |
8 |
Byron |
12:33.9 |
6:20 |
7 |
6 |
Glenn Schmidt |
7 |
Plainview-Elgin Millville |
12:40.2 |
6:23 |
8 |
|
Carter Bebee |
7 |
KM/T |
12:47.9 |
6:27 |
9 |
7 |
Jonathan Tienter |
7 |
Plainview-Elgin Millville |
12:56.1 |
6:31 |
10 |
|
Robert Ferguson |
8 |
St. Charles |
12:57.3 |
6:31 |
11 |
|
Isaiah Tempel |
8 |
Hayfield |
13:01.3 |
6:33 |
12 |
|
Tyler Groth |
7 |
La Crescent |
13:01.7 |
6:34 |
13 |
|
Carson Reider |
7 |
La Crescent |
13:08.4 |
6:37 |
14 |
|
Shane Arnold |
7 |
St. Charles |
13:15.7 |
6:41 |
15 |
8 |
Brody Bain |
7 |
Byron |
13:16.6 |
6:41 |
16 |
|
Trent Heitman |
7 |
Goodhue |
13:23.7 |
6:45 |
17 |
9 |
Dylan Yennie |
7 |
Stewartville |
13:30.5 |
6:48 |
18 |
10 |
Juenemann Graeden |
7 |
Dover-Eyota |
13:31.6 |
6:49 |
19 |
11 |
Andru Kohrs |
7 |
Lake City |
13:36.7 |
6:51 |
20 |
|
Logan Updike |
8 |
St. Charles |
13:39.5 |
6:53 |
21 |
12 |
Riley Knudson |
7 |
Byron |
13:40.7 |
6:53 |
22 |
13 |
Aiden Anderson |
7 |
Plainview-Elgin Millville |
13:41.8 |
6:54 |
23 |
14 |
Andrew Muenzhuber |
7 |
Lake City |
13:59.2 |
7:03 |
24 |
15 |
Luke Stevens |
8 |
Plainview-Elgin Millville |
14:00.7 |
7:03 |
25 |
16 |
Gavin Siewert |
7 |
Lake City |
14:07.3 |
7:07 |
26 |
17 |
Garity Colton |
7 |
Dover-Eyota |
14:11.1 |
7:08 |
27 |
18 |
Brauer Braden |
7 |
Dover-Eyota |
14:13.4 |
7:10 |
28 |
|
Trey Heitman |
7 |
Goodhue |
14:17.8 |
7:12 |
29 |
|
Preston Sires |
7 |
Schaeffer Academy |
14:34.7 |
7:20 |
30 |
|
Nolan Klocke |
7 |
Hayfield |
14:43.0 |
7:25 |
31 |
|
Gavin Pearce |
7 |
KM/T |
14:45.0 |
7:26 |
32 |
|
Erik Ness |
8 |
St. Charles |
14:46.6 |
7:26 |
33 |
|
Christian Gosch |
8 |
Goodhue |
14:51.0 |
7:29 |
34 |
19 |
Luke Denney |
8 |
Byron |
15:10.4 |
7:38 |
35 |
|
Jarrett Minot |
7 |
Schaeffer Academy |
15:23.0 |
7:45 |
36 |
|
Braeden Fields |
7 |
La Crescent |
15:23.5 |
7:45 |
37 |
20 |
Elliot Gilman |
7 |
Byron |
15:25.4 |
7:46 |
38 |
21 |
Seth Golley |
7 |
Stewartville |
15:34.5 |
7:50 |
39 |
22 |
Josh Cummins |
7 |
Stewartville |
15:36.0 |
7:51 |
40 |
23 |
Larson Lewis |
7 |
Dover-Eyota |
15:43.9 |
7:55 |
41 |
24 |
McDonald Owen |
7 |
Dover-Eyota |
15:48.8 |
7:58 |
42 |
25 |
Joshua Yetter |
8 |
Stewartville |
15:52.1 |
7:59 |
43 |
26 |
Josh Martin |
7 |
Plainview-Elgin Millville |
15:58.6 |
8:03 |
44 |
|
Tyler Crow |
7 |
Schaeffer Academy |
16:44.9 |
8:26 |
45 |
27 |
Woslager Dale |
7 |
Dover-Eyota |
17:15.1 |
8:41 |
46 |
28 |
Walker Bishop |
7 |
Stewartville |
17:49.2 |
8:58 |
47 |
29 |
Ryan O'Hara |
7 |
Lake City |
18:29.6 |
9:18 |
48 |
30 |
Kellen Peterson |
8 |
Lake City |
19:05.4 |
9:37 |
49 |
31 |
Jordan Parry |
7 |
Stewartville |
20:11.8 |
10:10 |
50 |
|
Max Killeen |
8 |
Wabasha-Kellogg |
20:17.7 |
10:13 |
51 |
32 |
Peterson Tj |
7 |
Dover-Eyota |
22:27.2 |
11:18 |
52 |
|
Speltz Matthew |
7 |
Dover-Eyota |
22:50.2 |
11:30 |
53 |
33 |
Josh Livingood |
8 |
Byron |
26:23.6 |
13:17 |
---------------------------------------------------------------------------
2016 Lake City Invitational
Hok-si-la Community Park, Lake City, MN
Sept. 20, 2016
Junior High Boys 3200M
---------------------------------------------------------------------------
1. 32 Plainview-Elgin Millville (12:50.2 64:10.7 1:18.9)
==================================================
1 2 Preston Munson 8 12:22.9
2 4 Baylor Hagen 7 12:29.7
3 6 Glenn Schmidt 7 12:40.2
4 7 Jonathan Tienter 7 12:56.1
5 13 Aiden Anderson 7 13:41.8
6 ( 15) Luke Stevens 8 14:00.7
7 ( 26) Josh Martin 7 15:58.6
2. 47 Byron (13:25.2 67:05.9 2:46.1)
==================================================
1 3 Brody Lamb 7 12:24.3
2 5 Braydon Entgelmeier 8 12:33.9
3 8 Brody Bain 7 13:16.6
4 12 Riley Knudson 7 13:40.7
5 19 Luke Denney 8 15:10.4
6 ( 20) Elliot Gilman 7 15:25.4
7 ( 33) Josh Livingood 8 26:23.6
3. 71 Lake City (14:27.3 72:16.1 6:26.3)
==================================================
1 1 Nick Danyluk 8 12:03.3
2 11 Andru Kohrs 7 13:36.7
3 14 Andrew Muenzhuber 7 13:59.2
4 16 Gavin Siewert 7 14:07.3
5 29 Ryan O'Hara 7 18:29.6
6 ( 30) Kellen Peterson 8 19:05.4
4. 92 Dover-Eyota (14:41.8 73:28.8 2:17.2)
==================================================
1 10 Juenemann Graeden 7 13:31.6
2 17 Garity Colton 7 14:11.1
3 18 Brauer Braden 7 14:13.4
4 23 Larson Lewis 7 15:43.9
5 24 McDonald Owen 7 15:48.8
6 ( 27) Woslager Dale 7 17:15.1
7 ( 32) Peterson Tj 7 22:27.2
5. 105 Stewartville (15:40.5 78:22.3 4:18.7)
==================================================
1 9 Dylan Yennie 7 13:30.5
2 21 Seth Golley 7 15:34.5
3 22 Josh Cummins 7 15:36.0
4 25 Joshua Yetter 8 15:52.1
5 28 Walker Bishop 7 17:49.2
6 ( 31) Jordan Parry 7 20:11.8
Results by Eric Harder of Wayzata Results Inc. Results will be posted @ www.wayzataresults.com
Incomplete Teams:
Hayfield
Jackson Struck 8, Isaiah Tempel 8, Nolan Klocke 7
KM/T
Carter Bebee 7, Gavin Pearce 7
St. Charles
Robert Ferguson 8, Shane Arnold 7, Logan Updike 8, Erik Ness 8
La Crescent
Tyler Groth 7, Carson Reider 7, Braeden Fields 7
Goodhue
Trent Heitman 7, Trey Heitman 7, Christian Gosch 8
Schaeffer Academy
Preston Sires 7, Jarrett Minot 7, Tyler Crow 7
Wabasha-Kellogg
Max Killeen 8