Charities Challenge - Challenge Diabetes
Lake Como, St. Paul, MN July 10, 2010
5k Results

Place Div/Tot Sex/Tot Name Age Sex Team City State Time Pace
1 1/36 1/57 Matt Downin 33 M Corvallis OR 16:16 5:15
2 2/36 2/57 Daniel Peterson 25 M Minneapolis MN 16:26 5:18
3 1/3 3/57 O.c Akway 19 M Burnsville MN 16:37 5:21
4 2/3 4/57 Ochan Adome 19 M Mankato MN 16:40 5:22
5 3/36 5/57 Tony Gerten 22 M Inver Grove Hts MN 17:13 5:33
6 4/36 6/57 Matt Brisbois 21 M Blaine MN 18:10 5:51
7 1/1 7/57 George Oien 44 M Mendota Hts MN 18:38 6:00
8 5/36 8/57 Rob Duijndam 21 M Falcon Hts MN 18:48 6:03
9 6/36 9/57 Adam Murray 32 M Kirribilli Runners Syd St. Paul MN 19:44 6:21
10 1/48 1/86 Danielle Berndt 20 F Bloomington MN 19:45 6:22
11 7/36 10/57 Jesus Cabanas 30 M Inver Grove Hts MN 19:57 6:26
12 8/36 11/57 Andrew Gabrell 28 M North Babylon NY 20:45 6:41
13 9/36 12/57 Trevor Cook 34 M Toronto CN 21:07 6:48
14 10/36 13/57 Jared Lowe 31 M Plymouth MN 21:59 7:05
15 2/48 2/86 Racheal Purdy 24 F Minneapolis MN 22:13 7:09
16 11/36 14/57 Adam Griepentray 26 M St. Paul MN 22:15 7:10
17 1/1 3/86 Anna Jefferson 18 F Eden Prairie MN 22:16 7:10
18 3/48 4/86 Teresa Pruszynski 35 F Rochester MN 22:23 7:13
19 4/48 5/86 Sandra Anderson 25 F St. Paul MN 22:30 7:15
20 12/36 15/57 Gary Lynn 37 M Kirribilli Runners Syd Berkeley Heights NJ 22:34 7:16
21 13/36 16/57 Jordan Rothenberg 22 M Minneapolis MN 23:21 7:31
22 14/36 17/57 Tom Wolf 32 M St. Paul MN 23:32 7:35
23 15/36 18/57 William Mangen 22 M Minneapolis MN 23:33 7:35
24 1/6 19/57 Michael Provenzano 51 M Shoreview MN 23:34 7:36
25 16/36 20/57 Tim Pourciau 37 M Woodbury MN 23:42 7:38
26 1/2 21/57 David Fulton 46 M Minnehaha Marathoners Minneapolis MN 24:17 7:49
27 1/2 22/57 Michael Mellgren 17 M Vail AZ 24:18 7:49
28 17/36 23/57 Dave Bernardy 22 M Minneapolis MN 24:19 7:50
29 5/48 6/86 Heather Muller 29 F Inver Grv Hgts MN 24:32 7:54
30 1/2 24/57 Tim Donakowski 58 M St. Paul MN 24:36 7:55
31 1/7 7/86 Julie Trandahl 47 F Cambridge MN 24:52 8:00
32 1/8 8/86 Carrie Garcia 43 F St. Paul MN 24:54 8:01
33 18/36 25/57 Luke Murray 31 M Kirribilli Runners Syd notting hill gate GB 25:16 8:08
34 19/36 26/57 Justin Boggs 27 M St. Paul MN 25:21 8:10
35 1/4 9/86 Bridget Scott 17 F Minneapolis MN 25:33 8:14
36 6/48 10/86 Jennifer Pourciau 36 F Woodbury MN 25:47 8:18
37 1/2 27/57 Rick Recker 66 M Minneapolis MN 25:56 8:21
38 1/6 11/86 Barb Sugden 56 F Circle Pines MN 25:58 8:22
39 2/6 28/57 Mike Jefferson 54 M Eden Prairie MN 26:06 8:24
40 3/6 29/57 Ed Minetor 51 M Princeton MN 26:26 8:31
41 7/48 12/86 Jennifer Newton 32 F Kirribilli Runners Syd Annandale AU 26:37 8:34
42 20/36 30/57 David Olson 33 M Hugo MN 26:54 8:40
43 4/6 31/57 Ray Larsen 54 M St. Paul MN 27:06 8:44
44 2/2 32/57 Daniel Grundtner 49 M St. Paul MN 27:27 8:51
45 21/36 33/57 J J Jones 31 M Eagan MN 27:35 8:53
46 22/36 34/57 Nathaniel Larson 21 M Inver Grove Hts MN 27:36 8:53
47 23/36 35/57 Steve Cox 38 M Ramsey MN 27:47 8:57
48 24/36 36/57 Matthew Schuweiter 23 M St. Paul MN 27:49 8:57
49 8/48 13/86 Georgia Murray 32 F Kirribilli Runners Syd London GB 28:03 9:02
50 9/48 14/86 Kandace Schuft 23 F Minneapolis MN 28:06 9:03
51 25/36 37/57 George Konstatinides 25 M Minneapolis MN 28:06 9:03
52 26/36 38/57 Ruud Dautzenberg 36 M Kirribilli Runners Syd Sydney AU 28:18 9:07
53 27/36 39/57 Tom Keller 31 M Inver Grove Hts MN 28:19 9:07
54 2/7 15/86 Mary Sorlie 47 F St. Paul MN 28:36 9:13
55 10/48 16/86 Sarah Enoch 27 F Vadnais Hts MN 28:43 9:15
56 2/2 40/57 Jack Murphy 17 M Medina MN 28:46 9:16
57 28/36 41/57 Mike Jamison 20 M St. Paul MN 28:46 9:16
58 11/48 17/86 Pam Sharpe 38 F Kirribilli Runners Syd Hingham MA 28:53 9:18
59 2/8 18/86 Tina Hermsen 40 F Minneapolis MN 28:56 9:19
60 12/48 19/86 Jennifer Kopp 22 F Long Lake MN 29:13 9:24
61 2/4 20/86 Monica Kopp 17 F Medina MN 29:13 9:25
62 1/1 21/86 Alexandra Kopp 15 F Long Lake MN 29:13 9:25
63 2/6 22/86 Janell Johnson 55 F Minneapolis MN 29:18 9:26
64 3/8 23/86 Beth Lindblom 42 F West St Paul MN 29:28 9:30
65 29/36 42/57 Derek Swartz 26 M Plymouth MN 29:37 9:32
66 4/8 24/86 Sara Rose 43 F Kirribilli Runners Syd Bristol GB 29:41 9:34
67 13/48 25/86 Hayley Cluever 31 F Coon Rapids MN 29:54 9:38
68 14/48 26/86 Danielle Muelkeb 35 F Jordan MN 29:55 9:38
69 30/36 43/57 Kevin Tauer 29 M Eagan MN 30:00 9:40
70 15/48 27/86 Lisa Smith 27 F Blaine MN 30:15 9:45
71 5/8 28/86 Courtney Wood 42 F Atlanta GA 30:24 9:47
72 31/36 44/57 Ryan Wood 33 M Shoreview MN 30:24 9:47
73 16/48 29/86 Katie Carter 36 F Bloomington MN 30:39 9:52
74 17/48 30/86 Megan Blair 20 F Ames IA 31:15 10:04
75 32/36 45/57 Kenneth Beamer 22 M Ames IA 31:15 10:04
76 18/48 31/86 Meyer Megan 26 F Plymouth MN 31:29 10:08
77 19/48 32/86 Tammy Cox 36 F Ramsay MN 31:30 10:09
78 20/48 33/86 Naomi Bartlett 35 F Kirribilli Runners Syd Lane Cove AU 31:40 10:12
79 5/6 46/57 John Michaels 51 M Woodbury MN 31:41 10:12
80 6/8 34/86 Julie Dalton 41 F Crystal MN 31:44 10:13
81 21/48 35/86 Alyssa Stadt 20 F Inver Grove Hts MN 31:47 10:14
82 1/9 36/86 Cathy Whitney 52 F plymouth MN 32:15 10:23
83 2/9 37/86 sally rubenstein 54 F minneapolis MN 32:21 10:25
84 2/2 47/57 Michael Jamison 57 M St. Paul MN 32:29 10:28
85 3/3 48/57 Daniel Jamison 18 M St. Paul MN 32:30 10:28
86 7/8 38/86 Cathryn Zielske 44 F St. Paul MN 32:38 10:30
87 3/7 39/86 Greta Fiskum 47 F Rockford MN 32:43 10:32
88 22/48 40/86 Cindi Madson 33 F White Bear Lake MN 32:55 10:36
89 1/2 49/57 Joe Claus 73 M Kirribilli Runners Syd St. Paul MN 32:55 10:36
90 23/48 41/86 Carolyn Leach 30 F Woodbury MN 32:57 10:37
91 4/7 42/86 Dawn Hart 45 F St. Paul MN 33:00 10:38
92 24/48 43/86 Sherri Guedry 31 F Woodbury MN 33:18 10:43
93 5/7 44/86 Amy Kohout 46 F St. Paul MN 33:29 10:47
94 6/6 50/57 Tim Blair 53 M Chanhassen MN 35:03 11:17
95 25/48 45/86 Daria Caldwell 24 F St. Paul MN 35:10 11:19
96 3/9 46/86 Kristy Kittleson 51 F Welcome MN 35:17 11:22
97 4/9 47/86 Sheila Jefferson 53 F Eden Prairie MN 35:23 11:24
98 26/48 48/86 Amber Belland 22 F Centerville MN 35:34 11:27
99 33/36 51/57 Steve Wagner 25 M Savage MN 35:38 11:29
100 5/9 49/86 Donna DeMatteo 54 F Afton MN 35:40 11:29
101 3/4 50/86 Mary Zieglmeier 16 F Cambridge MN 35:40 11:29
102 27/48 51/86 Hilary Vasquez 25 F Minnetonka MN 35:41 11:29
103 34/36 52/57 Joseph Otten 26 M Milwaukee WI 35:53 11:33
104 28/48 52/86 Hannah Trotter 23 F Milwaukee WI 35:53 11:33
105 6/7 53/86 Minda Shultz 46 F Bloomington MN 36:07 11:38
106 29/48 54/86 Katie Noffke 26 F St. Paul MN 36:16 11:41
107 30/48 55/86 Tyson Cluever 26 F Benson MN 36:27 11:44
108 31/48 56/86 Susie Meyer 25 F Inver Grove Hts MN 37:29 12:04
109 32/48 57/86 Angela Bersie 26 F Minneapolis MN 37:35 12:06
110 33/48 58/86 Jenn Sexten 29 F hopkins MN 38:31 12:24
111 34/48 59/86 Andrea Wearne 27 F Little Falls MN 38:35 12:26
112 35/48 60/86 Jill Pautz 35 F Eden Prairie MN 39:32 12:44
113 36/48 61/86 Meghan Fisher 25 F Richfield MN 40:40 13:06
114 37/48 62/86 Michele Kramer 34 F Owatonna MN 40:43 13:07
115 8/8 63/86 Linda Nienaber 41 F Apple Valley MN 41:44 13:26
116 3/6 64/86 Roberta Sonnino 57 F Team SOS Minnetonka MN 42:42 13:45
117 6/9 65/86 Mary Michaels 50 F Woodbury MN 42:48 13:47
118 35/36 53/57 Ben Nadeau 28 M Forest Lake MN 42:53 13:48
119 38/48 66/86 Amanda Saathoff 30 F Minneapolis MN 43:38 14:03
120 39/48 67/86 Kelly Person 32 F Blaine MN 44:02 14:11
121 36/36 54/57 Jonathan Person 36 M Blaine MN 44:03 14:11
122 40/48 68/86 Pa Shasky 25 F Plymouth MN 44:17 14:15
123 41/48 69/86 Nicole Hasan 29 F Inver Grv Hgts MN 44:17 14:16
124 42/48 70/86 Mercedes Cespedes 26 F Minneapolis MN 44:18 14:16
125 4/6 71/86 Terri Klenzendorf 56 F Lino Lakes MN 44:34 14:21
126 4/4 72/86 Tessa Opatz 16 F Cambridge MN 44:36 14:22
127 43/48 73/86 Agnes Kigwana 25 F Minneapolis MN 44:48 14:25
128 2/2 55/57 Sy Gross 74 M Minneapolis MN 45:27 14:38
129 2/2 56/57 David Wiessbuodt 65 M Minneapolis MN 45:27 14:38
130 7/7 74/86 Stephanie Patterson 45 F Farmington MN 45:34 14:40
131 Natalie Opatz 12 Cambridge MN 45:41 14:42
132 7/9 75/86 Meredith Soule 54 F Rosemount MN 47:44 15:22
133 1/1 57/57 Don Soule 60 M Rosemount MN 47:45 15:22
134 44/48 76/86 Kayla Clark 26 F Ames IA 48:18 15:33
135 45/48 77/86 Sarah Saghji 37 F Maplewood MN 48:26 15:36
136 5/6 78/86 Ann Irvine 55 F St Paul Park MN 49:39 15:59
137 46/48 79/86 Kathleen Thomas 30 F Chanhassen MN 50:06 16:08
138 1/2 80/86 Terri Hyduke 62 F Plymouth MN 53:08 17:06
139 6/6 81/86 Mary Ahrens 57 F Edina MN 53:08 17:07
140 8/9 82/86 Julie Altringer 52 F Dancers with Heart Burnsville MN 53:14 17:08
141 9/9 83/86 Nancy Stocker 50 F Apple Valley MN 55:05 17:44
142 47/48 84/86 Anne Mather 25 F Savage MN 56:58 18:20
143 48/48 85/86 Mary Corwin 34 F Hastings MN 57:00 18:21
144 2/2 86/86 Karen Malone 63 F Woodbury MN 58:38 18:53